Prawie wszystko
Autorka: Joelle Jolivet
Wiek: 6+ lat
ISBN: 9788323761181
Prawie wszystko to wielkoformatowa książka artystyczna, która ma ambicje pokazania najmłodszemu odbiorcy jak największej części świata ludzi, rzeczy, urządzeń, roślin… prawie wszystkiego . Znajdujemy je na kolejnych rozkładówkach, zebrane czasami w dziwne kategorie: „w cętki i pręgi” , „w ciepłych krajach”, „nocne”, blisko ludzi” (to zwierzęta!), „maszyny budowlane”, „statki i łodzie”, „stroje historyczne”. Ogromne bogactwo, liczba prezentowanych rzeczy, istot i zjawisk może przyprawić o zawrót głowy!
Zagubieni w kosmosie. Naukowe śledztwo
Wiek: 6+ lat
ISBN 978-83-79830-442
Książka przygotowana w konwencji science fiction. Czytelnik wciela się w postać bohaterskiego kosmonauty, który otrzymuje od dowództwa bardzo ważną misję. Aby zakończyć ją sukcesem, musi wiele się nauczyć, odpowiedzieć na szereg pytań wymagających pewnej wiedzy z dziedziny astronomii i kosmologii, historii lotów kosmicznych. Na każdej stronie pojawiają się pytania i odsyłacze do poszczególnych stron książki, przynoszących odpowiedzi.
Jak tata pokazał mi wszechświat
Autor: Ulf Stark
ilustracje: Eva Eriksson
Wiek: 3+ lat
ISBN 978-83-60963-25-8
Książka obrazkowa, która pozornie nie proponuje czytelnikowi wiedzy naukowej. Opowieść o wieczornym spacerze, który ojciec funduje swojemu synowi: pokaże mu wszechświat! Zanim jednak dotrą do miejsca, z którego „wszechświat” najlepiej widać, przechodzą przez całe miasteczko, mijają sklepy, mieszkańców, na łące obserwują rośliny i małe żyjątka. W końcu wpatrują się w rozgwieżdżone niebo – ojciec opowiada o gwiazdozbiorach i galaktykach. Niespodziewanie wykład zostaje przerwany wypadkiem – tatuś wdeptuje w psią kupę! Książka w mądry i dyskretny sposób opowiada o tym, że wszechświat to gwiazdy nad nami, ale także różne miejsca i sytuacje, niektóre całkiem przyziemne, które tworzą rzeczywistość, w której żyjemy.
Niesamowity Wszechświat
Autorka: Karolina Bąkowska
Ilustracje: Joanna Gwis
Wiek: 6-14 lat
ISBN: 978-83-10-13369-4
Książka przekazująca wiedzę na temat astronomii: układu słonecznego, poszczególnych planet, asteroid, księżyca itp. Zaprezentowane są także metody i sposoby obserwowania wszechświata oraz zawody związane z taką działalnością. Bardzo dużym atutem książki są ciekawe i apelujące do młodego czytelnika ilustracje Joanny Gwis.
Planetarium. Muzeum Kosmosu
Autor: Raman Prinja
ilustracje: Chris Wormell
ISBN 978-83-8150-009-8
Wiek: 8+ lat
Wielkoformatowa książka popularnonaukowa, w bardzo efektownej albumowej formie (ilustracje!), przekazująca podstawowe informacje o wszechświecie – tym bliższym (księżyc i układ słoneczny) i dalszym (odległe gwiazdozbiory i galaktyki). „Planetarium” zawiera także informacje o najważniejszych zjawiskach astronomicznych – narodziny gwiazd, przeloty komet, czarne dziury. Książka prezentuje również zaawansowane technologicznie urządzenia do obserwacji: umieszczone na orbicie teleskopy kosmiczne.
Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty
Tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
ISBN 978-83-65341-28-0
Wiek: 8+ lat
Wielkoformatowa książka popularnonaukowa przygotowana przez znakomitych ilustratorów: Aleksandrę i Daniela Mizielińskich. Za pomocą bardzo prostych, ale jednocześnie przemawiających do wyobraźni obrazów umieją oni przekazać wiedzę na temat galaktyk, planet, lotów kosmicznych. W treści książki pojawiają się zachęty do tworzenia własnych wizualizacji: np. odtworzenie Układu Słonecznego za pomocą piłki plażowej, owoców, orzechów itp.
Profesor Astrokot odkrywa kosmos
Autor: Dominic Walliman
Ilustracje: Ben Newman
ISBN 978-83-63156-11-4
wiek 6+ lat
Książki o Astrokocie uznawane są za jedną z najbardziej udanych serii popularyzujących nauki ścisłe i przyrodnicze. Jednym z kluczy do sukcesu jest właśnie zabawna, ale jednocześnie zawadiacka, budząca sympatię postać głównego bohatera – Astrokota. Barwne, rozplanowane na całą rozkładówkę ilustracje pozwalają autorom na prawdziwy rozmach w tłumaczeniu różnych zjawisk.
W tym tomie Astrokot opowiada czytelnikom o Układzie Słonecznym i różnych jego planetach, warunkach, jakie na nich panują, zastanawia się, czy może istnieć życie we wszechświecie poza Ziemią. Pojawia się oczywiście wątek podróży kosmicznych, lądowania na Księżycu, wyposażenia astronautów. Wszystkie te zagadnienia opowiedziane są w prosty sposób i ciekawie zilustrowane.
Co widzimy w gwiazdach? Ilustrowany przewodnik po nocnym niebie
Autorka: Kelsey Oseid
Wiek: 10+ lat
ISBN: 978-83-10-13312-0
Książka dla starszych dzieci, bardzo bogato ilustrowana. Ucieszy wszystkich, którzy lubią patrzeć nocami w niebo i odnajdywać gwiazdozbiory. Zgodnie z tytułem, Kelsey Oseid przygotowała prawdziwy przewodnik – łączący wiedzę astronomiczną (gwiazdy, planety, galaktyki, zjawiska astronomiczne, przyrządy obserwacyjne) z przywoływaniem mitycznych odniesień, które zdecydowały o nazwach części planet czy gwiazdozbiorów (ten element jest szczególnie widoczny w warstwie ilustracyjnej).
Ziemia do Jadzi
Autor: Przemek Liput
Ilustracje: Maciek Błaźniak,
ISBN: 978-83-66117-63-1
Wiek: 3+ lat
Zabawna książka obrazkowa łącząca zabawną narrację z życia codziennego małej dziewczynki z wprowadzeniem do wiedzy o kosmosie i podróżach międzyplanetarnych. Przygotowania Jadzi do wyjścia z mamą do planetarium zamienia się w wizji dziewczynki w podróż na Marsa. Poszczególne przedmioty (suszarka, garnek, klucze do drzwi i inne) nabierają nowych zastosowań. Dzięki takiemu zabiegowi mały czytelnik łatwiej może zrozumieć funkcje różnych elementów techniki kosmicznej.
Czytam sobie. Apollo 11. O pierwszym lądowaniu na Księżycu. Poziom 3
Ewa Nowak
Wiek: 5+ lat
Książeczka przeznaczona dla młodszych odbiorców, jeden z tomików bardzo cenionej serii, specjalnie wypracowanej dla najbardziej efektywnej i skutecznej nauki czytania. Czytelnik może poznać historię pierwszej załogowej misji na Księżyc – znajdzie tutaj zarówno ciekawą opowieść przygodową, jak i wiedzę z dziedziny astronomii i kosmonautyki. Jak skonstruowane były kombinezony do przebywania na Księżycu? Jak wyglądała rakieta, która wyniosła w kosmos lądownik „Orzeł”? I wiele innych bardzo ciekawych faktów. Lektura akurat na 50-lecie lądowania!
Opracowanie: dr Michał Zając, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Uniwersytet Warszawski
(Pełna lista książek rekomendowanych do wykorzystania w projekcie jest dostępna do pobrania tutaj.)