Lista książek rekomendowanych do wykorzystania w projekcie

Przedstawiamy listę książek rekomendowanych do wykorzystania w działaniach z dziećmi popularyzujących naukę. Książki mieszczą się w bardzo szeroko rozumianej tematyce STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka).

Katalog został podzielony na kilka sekcji: Architektura, Badania, Biologia, Ciekawostki, Eksperymenty, Fizyka, Geografia, Geologia,
Informatyka, Kolory, Kształty, Liczby, Matematyka, Natura, Technika, Wszechświat. W przypadku książek wymagających bardziej precyzyjnego opisu pod streszczeniem wstawiliśmy dodatkowe terminy (np. w obrębie działu „technika” pojawiły się oznaczenia, „samochody”, „pojazdy”, „pociągi”). W podstawowym katalogu znalazły się książki opublikowane pomiędzy rokiem 2015 a 2019. W 2020 roku ukazały się dwa uzupełnienia listy.

Kryteriami przyjętymi przy doborze książek były wysoki poziom merytoryczny publikacji oraz jej atrakcyjność wizualna. Chcemy, aby te książki podobały się najmłodszym odbiorcom, rozwijały ich kompetencje estetyczne i językowe, a także rozbudzały drzemiące w nich pasje czy zainteresowania. Z tej przyczyny duża część uwzględnionych książek to pozycje okazałe, wielkoformatowe, z efektowną ilustracją, ale także książki-zabawki, których „nieksiążkowe” cechy pozwalają na uzyskanie efektu „wow!!!”.

Dbaliśmy też o to, aby proponowane książki były w jak największym stopniu interaktywne, zachęcające do eksperymentów, do działania. Jak wiadomo… nie ma bardziej efektywnej nauki, niż ta poprzez aktywność. Interaktywność książek będzie pomocna zarówno dla bibliotekarzy, jak i wolontariuszy, którzy pracują z dziećmi.

Autorem listy jest dr Michał Zając z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Uniwersytetu Warszawskiego.

Zachęcamy do korzystania!

Pobierz katalog:

Pierwsza lista
Uzupełnienie 1
Uzupełnienie 2