Ciekawostki

Dlaczego… Wielcy odpowiadają na pytania małych
Autor: praca zbiorowa
Wiek: 6+ lat
ISBN 978-83-271-0032-0

Pytania do tej książki ułożyły same dzieci. Odpowiadają na nie znani (czasami słynni!) dorośli: alpiniści, pisarze, dziennikarze, lekarze, podróżnicy, kucharze, prezenterzy telewizyjni, sportowcy, muzycy, naukowcy, politycy, iluzjoniści, aktorzy i inni. A jakie są pytania? Na przykład: „Skąd się bierze prąd?”, „Skąd się wzięły oceany?”, „Dlaczego kosmos tak się mieni?”. W książce w równym proporcjach odnajdzie czytelnik poważne podejście do tematu, jak i sporą dozę poczucia humoru.

Skąd się bierze… to wszystko, z czego korzystamy na co dzień
Autorzy: Anna Michalak, Maria Szarf
Wiek: 9+ lat
ISBN 978-83-245-7085-0

Codziennie mamy do czynienia z tysiącami różnych przedmiotów i czasami każdemu zdarza się z zaskoczenia pomyśleć: „zaraz, a skąd się to wzięło?”. Na takie momenty przygotowana została właśnie ta książka! Czytelnik znajdzie tutaj odpowiedź na setki takich pytań. Są one pogrupowane w kilku dużych działach jak np. : „coś na ząb” (np. „skąd się bierze mleko w sklepie?” , „skąd się biorą dziury w serze?”), „Kuchnia salon łazienka”, „Bliższe ciału czyli ubrania”, „transport i przekazywanie informacji”. Książka napisana jest prostym, zrozumiałym językiem, można w niej znaleźć wiele interesujących ciekawostek.

Opracowanie: dr Michał Zając, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Uniwersytet Warszawski
(Pełna lista książek rekomendowanych do wykorzystania w projekcie jest dostępna do pobrania tutaj.)

Ponadto polecamy:

Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd
Autor: Tomasz Rożek
Ilustracje: Aleksandra Nałęcz-Jawecka, Tomasz Kędzierski
Wydawnictwo: W.A.B.
ISBN 978-83-7747-394-8

Jak to możliwe, że z piasku da się zbudować zamek? Czy można zobaczyć muzykę? Dlaczego gorąca woda zamarza szybciej niż zimna? Czyżby było coś prawdziwego w powiedzeniu, że częste mycie skraca życie? Zawsze się nad tym zastanawialiście, ale wstydziliście się zapytać? Tomasz Rożek, dziennikarz i popularyzator nauki, odpowiada na tego rodzaju pytania w sposób, który pojmie nawet dziecko czy zdeklarowany humanista – mimo że odpowiedzi nie zawsze okazują się tak proste, jak mogłoby się wydawać. Autor przytacza liczne przykłady z życia codziennego, przystępnie i intrygująco przedstawia nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Udowadnia, że nauka może być fascynująca, da się zrozumieć i… lubić. A otaczająca nas rzeczywistość kryje przed nami wiele tajemnic. Tekst został zilustrowany licznymi rysunkami i zdjęciami pozwalającymi bliżej przyjrzeć się opisywanym zjawiskom. Wśród nich znajdują się wizualne propozycje eksperymentów, które z łatwością można wykonać w domu. Książka familijna – dla ciekawego świata czytelnika w każdym wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: www.wab.com.pl