Eksperymenty

Proste eksperymenty dla dzieci
Autorzy: Piotr Pękala, Magdalena Foltyniak
Wiek:7+ lat
ISBN: 9788378878223

Książka zawiera bogaty zestaw przepisów na proste eksperymenty chemiczne i fizyczne, które można przeprowadzić bezpiecznie, za pomocą urządzeń i składników dostępnych w każdym domu (a które to eksperymenty w efektowny sposób mogą zachęcić dzieci do nauki). Przykładowe zadania (klarownie opisane!): „Magiczne jajko – zjawisko próżni”, „Ogień bez zapałek – skupianie światła w soczewce”, „Chmura w butelce”, „Barwienie kwiatów”.

Guzik z mleka czyli fantastyczne eksperymenty dla ciekawych świata
Autor: Krzysztof Zięba
Wiek: 7+ lat
ISBN: 978-83-776-3444-8

Książka zawierająca ciekawe eksperymenty z dziedziny fizyki i chemii, łatwe do przeprowadzenia w bibliotecznych, szkolnych czy domowych warunkach z dostępnych komponentów. Każdy opis proponowanego eksperymentu poprzedzony został wstępem merytorycznym, objaśniającym zaplecze naukowe zjawisk. Dzięki wykonaniu eksperymentów młody badacz może sobie odpowiedzieć na takie pytania, jak: dlaczego kostka lodu pływa w wodzie? Czy z piany można zbudować dom? Czy jajko może się oparzyć?… i wiele, wiele innych!

Eksperymenty. Księga młodych odkrywców
Autor: Rainer Köthe
Ilustratorzy: Daniel de Latour, Manfred Tophoven
Wiek: 6+ lat
ISBN 978-83-8057-118-1

Zestaw efektownych eksperymentów z dziedziny fizyki i chemii, ale odnoszących się również do naszej codzienności. Eksperymenty mogą być wykonywane bardzo łatwo i bezpiecznie w bibliotece czy w domu. Oprócz opisów działań książka zawiera wyjaśnienia naukowe zachodzących zjawisk.

Opracowanie: dr Michał Zając, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Uniwersytet Warszawski
(Pełna lista książek rekomendowanych do wykorzystania w projekcie jest dostępna do pobrania tutaj.)