Liczby

Matemoto
Ilustracje: Dominik Cymer
Wiek: 2+ lat
ISBN 978-83-63696-83-2

Wydawnictwo pisze o tej pozycji, że jest to „Kartonowa turboksiążka do nauki liczenia”. Nauka liczenia odbywa się na przykładach przez wielu czytelników bardzo lubianych – zadziwiających pojazdów – istniejących lub wymyślonych. Czytelnik liczy koła tych pojazdów – od mechanicznego monocykla (który ma jedno koło) przez pojazdy dwu, trzy czy dziewięciokołowe! Pojawiają się także pojazdy… zerokołowe i te, które kół mają tysiąc!

Od 1 do 10
Tekst i ilustracje: Aleksandra Cieślak
Wiek: 3+ lat
ISBN 978-83-63696-45-0

Książka dla najmłodszych dzieci pomagająca w nauce liczenia do 10. Do każdej z liczb przypisane są zwierzaki i arcyzabawny króciutki wierszyk o tych zwierzaków działaniach: np. liczba trzy związana zostaje z tukanami: „trzy tukany/na trzy zmiany/urlopowe snują plany”. Doskonała zabawa dla dzieci , ale także i dla dorosłych.

Mam oko na liczby
Ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wiek: 3+ lat
ISBN 978-83-653-4109-9

Książka obrazkowa Aleksandry i Daniela Mizielińskich z cyklu „Mamoko”. Na rozkładówkach najmłodszy czytelnik znajdzie galerie ciekawych, zabawnie narysowanych postaci. Dokładny obserwator będzie potrafił zauważyć, że można o nich tworzyć całe opowieści: skąd wzięli się kosmici (trochę przypominający żyrafy)? Kto jeszcze mieszka w mieszkaniu składającym się 4 pokojów? Dokąd zmierza niezwykła gromadka 5 podróżnych? Czy każdy poleci oddzielnym samolotem – czeka ich na lotnisku właśnie 5! Książka jest pozbawiona tekstu, operuje jedynie przykuwającymi uwagę kolorowymi, przyjaznymi dziecku ilustracjami.

W naszym domu jest…
Autorka: Isabel Minhos Martins
Ilustracje: Madalena Matoso
Wiek: 3+ lat
ISBN: 978-83-931412-5-8

Książka dla najmłodszych, przeznaczona do wspomagania nauki liczenia, dodawania i mnożenia. Liczymy wszystko, co kojarzy się z mieszkańcami domu – poznajemy ich bardzo dokładnie – wiemy ile mają głów, dziurek w nosie, zębów, paznokci, języków piegów, a nawet „cycuszków”. Dowiadujemy się, ile metrów jelit ma każdy z mieszkańców i ile to daje metrów na całą rodzinę. Książka wprowadza w arkana arytmetyki, ale jednocześnie uczy czytelników bardzo wiele o ciele człowieka, o życiu rodzinnym, o zwyczajach. Liczymy przychodzących na przyjęcie gości, martwimy się 12 dziurkami w nosie zapchanymi alergią w porze pylenia traw. Atutem książki są także nowoczesne, przyciągające uwagę ilustracje.

Gdzie jest konik morski?
Tekst i ilustracje: Anita Bijsterbosch
Wiek 3+ lat
ISBN: 978-83-7420-789-8

Wielkoformatowa książka obrazkowa, z elementami interaktywnymi (odchylane klapki), służąca wspomaganiu nauki liczenia. Tato konik morski nie może odnaleźć swojego dziesiątego dziecka – pływa pod wodą od jednego morskiego stworzenia do drugiego – znajduje jednak tylko ich dzieci. Za odchylanymi klapkami udającymi rafy czy kamienie kryją się dwie ryby rozdymki, 4 rybki wędkarze, 8 małych ośmiornic etc. Wszystko, oczywiście, dobrze się kończy i zguba się znajduje. Książka przyciąga uwagę atrakcyjnymi ilustracjami , a przede wszystkim galerią niezwykłych zwierząt zamieszkujących podmorskie głębiny.

Liczymy Razem
Autor: Mitsumasa Anno
Wiek: 3+ lat
ISBN: 978-83-65480-45-3

Liczymy razem to edukacyjna książka obrazkowa dla najmłodszych. Autor posłużył się bardzo interesującym zabiegiem: każda rozkładówka przedstawia ten sam fragment wiejskiego krajobrazu. Jednak na każdej kolejnej stronie krajobraz ten staje się coraz bogatszy – przybywa domów, postaci ludzkich zwierząt. Zmieniają się również pory roku. Młody czytelnik jest prowokowany do liczenia tych zmian – ile przybyło domów? Ile ich jest na tej stronie? Ile było na poprzedniej? Podobnie z postaciami ludzi i zwierząt. Jednocześnie jednak ilustracje oraz szczegóły ukryte w ilustracjach zachęcają do budowania opowieści o tych zmianach, odkrywania narracji zapisanych przez ilustratora na kartach tej pozornie prościutkiej książeczki.

Wojna liczb
Autor: Juan Darién
Ilustracje: Juan Darién
Wiek: 4+ lat
ISBN: 978-83-62737-12-3

Książka, która łączy w sobie antywojenne pacyfistyczne przesłanie z nauką matematyki. W baśniowej krainie Król Minus wchodzi w alians z Jedynką, rozpoczyna wojnę, zmniejszając (o Jeden) większe liczby, zamieniając je koniec końców w zera, które muszą wykonywać niewolniczą pracę. Dodatkowym atutem tej niezwykłej, zmuszającej do myślenia książki są ilustracje wykonane techniką kolażu.

Opracowanie: dr Michał Zając, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Uniwersytet Warszawski
(Pełna lista książek rekomendowanych do wykorzystania w projekcie jest dostępna do pobrania tutaj.)