Matematyka

Symetria kiełbasy, czyli spacer po świecie geometrii
Autorka: Anna Cerasoli
Wiek: 7+ lat
ISBN: 978-83-742-0786-7

Matematyka (a szczególnie) geometria nie musi być nudna i nieprzyjemna. W książce Anny Cerasoli dziadek, dawny nauczyciel tłumaczy bardzo przystępnie swojemu wnukowi Filipowi podstawy geometrii – o prawie Pitagorasa, prawie Archimedesa, wstędze Moebiusa, osiach symetrii, figurach geometrycznych.

Liczę sobie. Fredek i miara wszystkiego. Poziom 2
Autor: Zofia Stanecka
Wiek: 4+ lat
ISBN 9788328105553

Jeden z tomów serii o Fredku – kosmicie z planety Pedanteria – świata, gdzie wszystko jest uporządkowane i doskonale wymierzone. Fredek przybywa na Ziemię, spotyka dziewczynkę, Jagodę. Fredek ma jednak pewien problem – na Ziemi nie może się wyłączyć i zasnąć. Nocami, kiedy wszyscy śpią kosmita z nudów postanawia zmierzyć i zważyć wszystko, co się da. Książka zawiera zadania do rozwiązania przez czytelnika. Naukę przez zabawę wspomagają załączone do książki naklejki.

Poczytam ci, mamo. Elementarz matematyczny
Autorka: Beata Ostrowicka
Ilustracje: Katarzyna Kołodziej
Wiek: 6-10 lat
ISBN: 978-83-10-12980-2

Zestaw ponad 30 opowiadań związanych z matematyką, których bohaterami są Antek, Lenka, Ada, Julek i Krzyś. Teksty są zgodne z podstawą programową klas 1-3 i mogą być traktowane jako naturalne uzupełnienie wiedzy szkolnej. Opowiadania pokazują, że matematyka jest wszędzie, że jest bardzo związana z życiem codziennym. W książce poruszane są takie zagadnienia, jak cyfry, klasyfikowanie obiektów, tworzenie zbiorów, dodawanie i odejmowanie, pomiary długości, ciężaru, pojemności, czasu, temperatury, obliczenia pieniężne, liczby rzymskie, odczytywanie godziny, daty, znajomość kalendarza, rozpoznawanie figur, tabliczka mnożenia.

Opracowanie: dr Michał Zając, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Uniwersytet Warszawski
(Pełna lista książek rekomendowanych do wykorzystania w projekcie jest dostępna do pobrania tutaj.)