Podziemnik. Szkicownik odkrywcy podziemnego świata
Tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wiek: 7+ lat
ISBN: 978-83-64347-72-6
Specjalny zeszyt zadań związany z tomem Pod ziemią pod wodą – czytelnik ma do dyspozycji 36 plansz – każdą z nich można wyrwać i oddzielnie się nią bawić. Zadania polegają na przykład na kolorowaniu podziemnych znalezisk, znajdowaniu tajemnych przejść, rysowaniu brakujących części szkieletu pogrzebanego pod ziemią czy rozwiązywaniu podziemnej plątaniny rur!
Podwodnik Szkicownik odkrywcy podwodnego świata
Tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wiek: 7+ lat
ISBN 978-83-64347-75-7
Specjalny zeszyt zadań związany z tomem Pod ziemią pod wodą. Czytelnik ma do dyspozycji 36 plansz – każdą z nich można wyrwać i oddzielnie się nią bawić. Zadania polegają na kolorowaniu np. podmorskich stworzeń, znajdowaniu przejść pomiędzy fragmentami ilustracji (np. we wraku Titanica), ale również na rozwiązywaniu zagadek logicznych.
W góry!
Tekst i ilustracje: Piotr Karski
Wiek: 7+ lat
ISBN 978-83-65341-62-4
Wielkoformatowa książka, bardzo oryginalna i rozwijająca. Czytelnik otrzymuje wiele wiadomości o górach: o tamtejszych drzewach i innych roślinach, zwierzętach, które w nich mieszkają (np. niedźwiedziach i ich przewodzie pokarmowym). Wśród informacji podanych w bardzo interesującej i frapującej (chociaż równocześnie oszczędnej) formie graficznej, dziecko otrzymuje także różne aktywizujące zadania do wykonania wspomagające naukę (np. wypełnianie tabelki opisującej różne zjawiska atmosferyczne, przygotowanie planu wyprawy wysokogórskiej). Książka pozwala rodzicowi i dziecku wspólnie zapoznającym się z książką na rozwinięcie fantazji i kreatywne spędzenie czasu.
Pod ziemią, pod wodą
Tekst i ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wiek: 7+ lat
ISBN 978-83-65341-05-1
Bardzo interesująca od strony artystycznej i formalnej wielkoformatowa książka edukacyjna.
Czytelnik może zacząć lekturę od części poświęconej Ziemi, każda kolejna rozkładówka odsłania kolejną warstwę razem z jej tajemnicami. Kontakt z książką można też rozpocząć od czwartej strony okładki… która jest pierwszą stroną opowieści o głębinach morskich. I tak jak w części „ziemnej” odsłaniały się nam tajemnice geologiczne (nie tylko zresztą), tak tutaj schodzimy coraz głębiej pod wodę: spotykamy niezwykłe ryby głębinowe, które nigdy nie widziały światła, dziwaczne stawonogi i ośmiornice. Eksploracja „ziemna” i „wodna” spotyka się w środku książki. Dodatkowej urody tej niezwykłej książce dodają ilustracje Mizielińskich.
W morze!
Tekst i ilustracje: Piotr Karski
Wiek: 7+ lat
ISBN 978-83-65341-31-0
Wielkoformatowa książka wprowadzająca młodego odbiorcę w tajniki mórz i oceanów i właściwie wszystkiego, co jest z nimi związane. Dowiadujemy się, dlaczego woda morska jest słona, kto pierwszy (i dlaczego!) zaczął nosić „marynarskie” koszulki w paski. Czytamy o wielkich morskich stworzeniach, o plażach nadmorskich i o tym, jak łatwo jest utonąć w tłumie pływaków. I o wielu innych – czasami zadziwiających – rzeczach. Jednym z najważniejszych komponentów książki Karskiego są zadania aktywizujące młodego czytelnika. Jest ich prawie sto! Co chwilę czytelnik spotyka się z poleceniem „narysuj”, „napisz”! Niektóre zadania naprawdę wymagają wyobraźni: „Narysuj, co widzisz w okularach kapitańskiej lornetki, co ma w dziobie pelikan”. Koniecznie trzeba wspomnieć o ciekawej minimalistycznej ilustracji: autor używa zaledwie czterech kolorów: czerni, bieli, czerwieni i niebieskiego.
Pogoda i klimat. Wszystko o pogodzie, klimacie i ich zmianach
Wiek: 6+ lat
ISBN: 978-83-7167-773-1
KSIĄŻKA 3D – POP-UP , Z KARTONOWYMI MODELAMI 3D
Bardzo efektowna książka typu pop-up. Dzięki powstającym z płaszczyzny strony papierowym konstrukcjom czytelnik może sobie doskonale wyobrazić nawet bardzo skomplikowane zjawiska atmosferyczne. Dzięki cięgnom i pokrętłom może nawet te ilustracje uruchomić! Każda rozkładówka (a jest ich 8) prezentuje inne zjawisko. Znajdziemy bardzo atrakcyjnie podaną wiedzę np. o wybuchach wulkanów, o huraganach i trąbach powietrznych.
Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy
Autorka: Monika Utnik Strugała
Ilustracje: Małgorzata Piątkowska
Wiek: 6-10 lat
ISBN: 978-83-10-13355-7
Książka odpowiadająca na dręczące wiele dzieci pytanie „co się dzieje w nocy?”. Autorka starając się odpowiedzieć na to pytanie sięga do wielu różnych dziedzin życia i nauki. Opowiada o ludziach pracujących w nocy, o zwierzętach, które prowadzą nocny tryb życia, ale także o fizjologii ludzkiego organizmu – na czym polega zjawisko snu, na jakie fazy śnienie się dzieli. Prezentuje także rośliny, które w nocy rozkwitają i wyglądają najpiękniej.
Anatomia natury
Tekst i ilustracje: Julia Rothman
Wiek: 8+ lat
ISBN: 978-83-63156-24-4
Wielkoformatowa książka przybliżająca młodemu czytelnikowi różne ciekawostki ze świata natury. Ten tytuł to prawdziwe kompendium wiedzy na temat zwierząt, roślin czy ogólnie – środowiska naturalnego. Możemy się dowiedzieć o budowie fizycznej drzewa czy ptaka, ale także o istnieniu różnych gatunkach drzew i ptaków, o strukturze lasów, zbiorników wodnych, o atmosferze i o wielu innych elementach tworzących świat natury. Urody książce dodają ciekawe ilustracje Julii Rothman.
Zwierzokracja
Tekst i ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska
Wiek: 6+ lat
ISBN: 9788327103161
Zwierzokracja to książka (obrazkowa – wzruszające, ale i zabawne ilustracje Oli Woldańskiej-Płocińskiej) podejmująca bardzo ważny wątek praw zwierząt, przypominająca o tym, że nie są przedmiotami. Podejmowane są różne wątki związane z tym tematem: np. polowania, dramatyczny los zwierząt cyrkowych, złe warunki, w jakich żyją zwierzęta hodowlane. Autorzy nie zapominają również o zwierzętach domowych (psach i kotach), w dyskretny sposób promują także wegetarianizm i weganizm. W książce przywołana jest także światowa deklaracja praw zwierząt.
Jeleń
Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Ilustracje: Grażyna Rigall
Wiek: 4+ lat
ISBN 978-83-65479-33-4
Książka obrazkowa opowiadająca o Panu Jeleniu, mieszkającym w ciasnym mieszkaniu, w wysokim bloku, w zatłoczonym mieście, wśród plątaniny ulic. Pewnego razu Pan Jeleń nie może znaleźć miejsca dla zaparkowania swojego samochodu. Szukając parkingu coraz bardziej oddala się od swojego domu, poznaje nowe części miasta, w końcu opuszcza jego granice i znajduje się w lesie. Tutaj przypomina sobie o swojej naturze, znajduje prawdziwe szczęście. Książka prowokuje do myślenia o środowisku naturalnym, o tym, jak żyjemy na co dzień, jak oddaliliśmy się od natury.
Opracowanie: dr Michał Zając, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Uniwersytet Warszawski
(Pełna lista książek rekomendowanych do wykorzystania w projekcie jest dostępna do pobrania tutaj.)