O projekcie

Pracujesz z dziećmi? Interesuje Cię technologia i nauki ścisłe? Szukasz sposobu na to, by pobudzać dziecięcą ciekawość świata i rozwijać zainteresowania maluchów cenionymi w dzisiejszym świecie dziedzinami STEM? Przeczytaj o projekcie "Para-buch! Książka w ruch!", poznaj nasze materiały, zainspiruj się działaniami bibliotek publicznych!

Edycję pilotażową projektu realizujemy we współpracy z niemiecką fundacją Deutsche Telekom Stiftung. Celem projektu jest promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród dzieci w wieku 3-10 lat. Pilotaż odbywa się się w pięciu województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Projekt wspierają wojewódzkie biblioteki publiczne w: Lublinie, Łodzi, Krakowie, Olsztynie i Warszawie.

Cele projektu
 • Promocja czytelnictwa książek popularnonaukowych wśród młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat)
 • Kształtowanie umiejętności językowych młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat)
 • Rozwój zainteresowań młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat) nauką i światem, który je otacza
 • Zebranie doświadczeń i pomysłów na działania bibliotek popularyzujące naukę wśród młodszych dzieci (w wieku 3-10 lat), połączone z głośnym czytaniem.

Biblioteki publiczne w pilotażowych województwach zachęcamy do zakładania klubów czytelniczych, w których przeszkoleni bibliotekarze i wolontariusze prowadzą z dziećmi zajęcia obejmujące głośne czytanie oraz działania popularyzujące książkę i wiedzę w zakresie dziedzin STEM (nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, matematyki). Projekt już od kilku lat Deutsche Telekom Stiftung realizuje w Niemczech, a od niedawna także w Rumunii.

Do pilotażowej edycji projektu zaprosiliśmy 100 bibliotek publicznych, po 20 z każdego z pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Dzięki projektowi dzieci zyskają przydatne umiejętności, inspiracje i impuls do rozwoju zainteresowań w cenionych w dzisiejszym świecie dziedzinach STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka). Biblioteki, z kolei, zaprezentują się otoczeniu jako instytucje nowoczesne, wdrażające nowatorskie formy działań i wrażliwe na wyzwania współczesnego świata.

Najważniejsze działania:
 • Przygotowanie listy rekomendowanych książek do wykorzystania w klubach czytelniczych,
 • Opracowanie materiałów edukacyjnych na temat pracy z młodszymi dziećmi i realizacji działań (gier, zabaw, prostych eksperymentów) wokół rekomendowanych książek popularnonaukowych,
 • Szkolenia dla bibliotekarzy i zainteresowanych wolontariuszy,
  spotkania w klubach czytelniczych, które powstaną w bibliotekach,
 • Zezbranie dobrych praktyk i przykładów działań, które warto upowszechniać,
 • konkurs dla bibliotek.
Kontakt:

Informacji o projekcie udziela: Agnieszka Koszowska: agnieszka.koszowska@frsi.org.pl, 722 002 019.

Projekt „Para-buch! Książka w ruch!” Para-buch! Książka w ruch!”, finansowany jest ze środków Deutsche Telekom Stiftung, na podstawie umowy o współpracy zawartej pomiędzy Deutsche Telekom Stiftung, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz DSZ – International Giving Foundation. Projekt wspierają:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie