Technika

Alpha, Bravo, Charlie. O kodach na morzu
Autorka: Sara Gillingham
Ilustracje: Sara Gillingham
Wiek: 6+ lat
ISBN: 9788328132993

Książka przybliżająca kody flagowe stosowane w komunikacji pomiędzy okrętami i łodziami. Książka ma charakter interaktywny: mały czytelnik zapamiętuje znaczenie poszczególnych flag zajmując się ich precyzyjnym kolorowaniem.

Kuba pomaga tacie
Autorka: Liesbet Slegers
Ilustracje: Liesbet Slegers
Wiek: 2+ lat
ISBN: 978-83-7420-874-1

Książka dla najmłodszych dzieci – opowiada o dniu, kiedy Tato nie idzie do pracy, ma wolne i obaj z Kubą wykonują wiele pożytecznych czynności: wkręcają śrubki, myją samochód, przygotowują także niespodziankę dla Mamy. Prawdziwa lektura na męskie wspólne czytanie… i realizowanie technicznych działań!

Wielka księga pociągów
Autor: Mattias Leeuw
ISBN: 978-83-89774-88-0
Wiek: 7+ lat

Wielkoformatowa książka prezentuje historię kolejnictwa: pierwsze pociągi, czynniki, które wpłynęły na rozwój sieci kolejowej, problemy, które musieli rozwiązywać projektanci kolei w rożnych krajach, np. w alpejskiej Szwajcarii. Książka opowiada o pierwszych podróżach koleją w Anglii, na kontynencie europejskim, w USA. Autor zapoznaje także czytelników z rożnymi lokomotywami i składami kolejowymi od tych pierwszych aż po dzień dzisiejszy.

Zeszyt do zabaw – Lokomotywa
Wiek: 5+ lat
ISBN: 978-83-938596-0-3

Książka dedykowana małym wielbicielom pociągów. Bardzo ciekawy interaktywny projekt – odbiorca książki w bardzo dużej części musi ją stworzyć sam: narysować pasażerów pociągu, drużynę kolejową obsługującą pociąg, pokolorować znaki semaforowe itd. Tekstu tutaj jest raczej niewiele – nauki przez samodzielne rysowanie i rozmawianie – bardzo wiele.

Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe
Autor: Michał Leśniewski
Wiek: 7+ lat
ISBN: 978-83-281-1456-2

Prawdziwa perła wśród książek o samochodach! Niezwykłe auta, wspaniałe historie o nich i świetne ilustracje Macieja Szymanowicza. Autorzy prowadzą nas od jednego z pierwszych samochodopodobnych pojazdów Josepha Cugnola, na parę, aż do współczesnych superpojazdów. W książce pojawiają się także mało już widoczne na ulicach samochody, jak „Warszawa” czy „Polski Fiat 125”. Dowiadujemy się także wielu ciekawostek ze świata samochodów i samochodziarzy – na przykład: kto wymyślił pompowane opony, jaka była moda samochodowa w dawnych czasach, jakie narzędzia woził ze sobą automobilista w 1894 roku.

Pociągi
Autor: Stephen Biesty
Wiek: 6+ lat
ISBN: 978-83-805-7102-0

Wielkoformatowa książka opowiadająca w ciekawy sposób o historii i przyszłości kolejnictwa. Stephen Biesty jest ilustratorem znanym z umiejętności tworzenia rysunków z przekrojami maszyn i pojazdów. W tej książce możemy zajrzeć do wnętrza pociągów – pierwszych ciuchci i tych supernowoczesnych pociągów przyszłości – magnetycznych. Bardzo interesującym zabiegiem edytorskim jest zastosowanie ruchomych klapek – w ten sposób czytelnik ogląda kolejowe ciekawostki z zewnątrz, ale może też – dosłownie! – rzucić okiem do wnętrza.

Auto
tekst: J.M. Brum
ilustracje: Jan Bajtlik
Wiek: 2+ lat

Książka dla najmłodszych dzieci z niezwykłymi (bardzo prostymi, a jednocześnie pobudzającymi wyobraźnię) ilustracjami. Dziecko dowiaduje się z niej o różnych funkcjach i możliwościach samochodu i o jego poszczególnych elementach. Znajdzie na przykład odpowiedź na pytanie „do czego służą światła?
Książka wpisana przez New York Public Library na listę najciekawszych książek ilustrowanych roku 1918.

Kto prowadzi? Who’s driving?
Leo Timmers
ISBN 978-83-62965-11-3
Wiek: 4+ lat

Dwujęzyczna (polsko angielska) książka opowiadająca o różnych pojazdach i różnych kierowcach pojazdów! Książka ma bowiem formę zgadywanki. Na pierwszej ilustracji czytelnik znajduje czterech różnych zwierzęcych kierowców, każdy ma w „ręku” kluczyki. Na kolejne stronie zaprezentowane są pojazdy. Który zwierzak poprowadzi który pojazd? Kluczem są stroje poszczególnych kierowców. W książce wspomina się także o różnych odgłosach jakie wydają z siebie poszczególne pojazdy, można więc sobie wyobrazić wesołą wspólną lekturę.

Łodzie
Autorka: Iris Volant
Ilustracje: Jarom Vogel
ISBN: 978-83-81540-01-8
Wiek: 6-8 lat

Wielkoformatowa książka obrazkowa prezentująca na efektownych, kolorowych ilustracjach rozwój pływających pojazdów – od prymitywnych „dłubanek”, przez żaglowce z różnych wieków i kultur (także chińskie dżonki!) aż po współczesne jachty i okręty. Oprócz ilustracji pokazujących morskie wehikuły w różnych sytuacjach związanych z ich funkcjonowaniem w odpowiednich okresach historycznych dla bardziej wnikliwych młodych żeglarzy oferowane są dokładne, poglądowe rysunki techniczne!

Pojazdy. Nauka i zabawa
Autorka: Marta Maruszczak
Wiek: 6-8 lat
ISBN: 9788381541039

Książka w miękkiej oprawie, otwarta na intensywne, interaktywne użytkowanie: zawiera naklejki pozwalające na łatwiejsze zapamiętywanie różnych pojazdów: motocykli, samochodów, ciężarówek.

Tak to działa!
Autorzy: Joël Lebeaume, Clément Lebeaume
Wiek: 9-11 lat
ISBN 978-83-8057-264-5

Prawdziwie gigantyczna kolekcja objaśnień dotycząca zarówno działania przedmiotów znanych nam z życia codziennego, jak i tych, które widzimy czy używany tylko czasami – 250. Dowiadujemy się np. jak działa centralne ogrzewanie, ale także w jaki sposób funkcjonuje technologia blue-ray. Narracja książki prowadzona jest w formie pytań zadawanych przez małego chłopca i odpowiedzi udzielanych przez profesora. Opisy działania przygotowane są prosto i przystępnie – nawet w przypadku bardzo skomplikowanych urządzeń, takich jak prom kosmiczny czy GPS.

Samoloty
Autor: Stephan Lomp
Wiek: 6+ lat
ISBN: 978-83-62965-32-8

Samoloty to wielkoformatowa książka obrazkowa, złożona z twardych kart. Na każdej rozkładówce odnajdujemy różne samoloty: odrzutowce, dwupłatowce, ale także helikoptery. Towarzyszymy pewnej zwierzęcej rodzinie w trakcie jej podróży na wakacje. Dzięki przekrojowym ilustracjom zaglądamy do wnętrza latających pojazdów, oglądamy także wnętrza lotnisk i różne urządzenia z nimi związane. Dowiadujemy się również, jak wygląda powierzchnia ziemi widziana z lotu ptaka.

Potężne pojazdy
Autor: Rod Green
Ilustracje: Stephen Biesty
Wiek: 6+ lat
ISBN 978-83-8057-101-3

Wielkoformatowa książka ilustrowana opowiadająca o wielkich pojazdach! Autorzy zebrali przykłady największych pojazdów lądowych, powietrznych i morskich (a nawet podmorskich). Realistyczne ilustracje pozwalają docenić największą rakietę (która wyniosła astronautów na księżyc), największą koparkę (która ma koła o średnicy 4m.), czy morskie wycieczkowce wożące po parę tysięcy pasażerów i wiele innych budzących respekt pojazdów.

CO2. Pojazdy CO2
Autor: Taro Miura
ISBN: 978-83-65480-06-4
Wiek: 5+ lat

Książka odnosi się do bardzo ważnego tematu zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Na bardzo ciekawych i zróżnicowanych przykładach autor informuje czytelników, który ze środków transportu wprowadza do atmosfery najmniej, a który najwięcej CO2. Można się dowiedzieć, ile CO2 emituje powóz konny, a ile nowoczesny samolot pasażerski.

Tydzień na budowie
Tekst, ilustracje: Timmers & Reidy
Wiek: 4+ lat
ISBN: 9788362965496

Książka pokazująca najmłodszym czytelnikom, co się dzieje na budowie, dzień po dniu – cały tydzień. Odbiorca poznaje różne maszyny i pojazdy budowlane (koparki, dźwigi, ciężarówki), ale jednocześnie uczy się dni tygodnia. Elementem przyciągającym do zapoznawania się z książką są bardzo śmieszne postaci zwierząt – robotników budowlanych: żyrafy, małpy krokodyla. Zdarzają im się różne przygody, czasami nawet drobne kraksy!

Auta, maszyny, pojazdy i wszystko do jazdy
Tekst i ilustracje: Richard Scarry
Wiek: 3+ lat
ISBN: 978-83-629-6536-6

Wielkoformatowa książka obrazkowa prezentująca dziecięcemu odbiorcy różnorodne pojazdy lądowe. Na każdej rozkładówce czytelnik znajdzie inne typy pojazdów, wypełniających różne funkcje – samochody osobowe, ciężarówki, pojazdy straży pożarnej. Ale na pojazdach mechanicznych się nie kończy – na ilustracjach znajdziemy również wózki dziecięce, rowery, hulajnogi. Humoru i lekkości prezentacji pojazdów dodają zwierzęcy pasażerowie, korzystający z transportu: świnki jadące na plażę kabrioletem, liczna rodzina króliczków upchana w kombi, policjantka Lisiczka na rowerze i wiele, wiele innych. Każdy z prezentowanych pojazdów jest opisany, dziecko uczy się nowych słów.

Jedź! jedź! stój!
Tekst, ilustracje: Charise Mericle Harper
Wiek: 3+ lat
ISBN 978-83-62965-57-1

Książka zaznajamiająca najmłodsze dzieci z zasadami ruchu drogowego (tymi najprostszymi, kojarzonymi ze światłem zielonym i czerwonym). Przy okazji zapoznawania z „językiem świateł” dziecko poznaje różne pojazdy – na placu budowy – koparki, spychacze, dźwigi. Odbiorca uczy się ich nazw, dowiaduje się, jakie działania wykonują i jakie odgłosy wydają.

Koła i kółka. Akademia Mądrego Dziecka. A to ciekawe
Autor: Zbigniew Dmitroca
Wiek 2+ lat
ISBN: 9788328114098

Seria kartonowych książek „Akademia mądrego dziecka” przeznaczona dla najmłodszych odbiorców. Mały format, proste kolorowe ilustracje, zaprojektowane intrygujące elementy interaktywne pozwalające na łączenie rozpoznawanie kształtów i kolorów z zabawą. W tej części są to koła i kółka różnych pojazdów.

24 godziny – co się dzieje w porcie?
Autorka: Britta Teckentrup
ISBN: 978-83-8097-077-9
Wiek: 3+ lat

Wielkoformatowa książka obrazkowa prezentująca funkcjonowanie portu morskiego: różnych urządzeń (dźwigów, nabrzeży, magazynów itp.).
Książka przyjmuje ciekawą perspektywę: pokazuje życie w porcie godzina po godzinie: wpływające i odpływające, statki, załadunek cargo, wsiadanie i wysiadanie pasażerów. Kolorowe ilustracje nasycone drobnymi szczegółami pozwalają na wyszukiwanie interesujących elementów i tworzenie własnych opowieści.

Roboty przyszłości
Autor: Artur Gulewicz
ISBN: 978-83-10-13403-5
Wiek 3+ lat

Bardzo zabawna interaktywna książka-zabawka. Płaszczyzna strony podzielona jest na 3 przecięte części, każda z części ma swój obrazek i opis. Przekładając niektóre części strony czytelnik uzyska interesujące – przeważnie zabawne – efekty. Przede wszystkim musi jednak dopasować karty z imionami robotów do obrazków prezentujących pewne funkcję. A imiona i funkcje robotów przyszłości są naprawdę bardzo zabawne, np. Psomat, Kurzoprecz, Olewator.

ROBOTY
Autor: Paweł Kłudkiewicz
Wiek: 3+ lat
ISBN 9788362965380

Wielkoformatowa książka obrazkowa o grupie 18 robotów, które przybyły na Ziemię. Mają dziwaczne, ale przyciągające uwagę imiona: Robołapa, Cuksomat, Robonardo, Kraftwercik, Robotstein, Kalkulator, Elektrożyraf, Megaton. Potrafią wykonywać ważne czynności – Cuksomat na przykład produkuje… cukierki. Roboty oglądają Ziemię, a młody czytelnik razem z nimi. Książka ma charakter „wyszukiwanki”, można dzięki niej poznawać różne przedmioty, ale także uczyć się czytania i liczenia.

Opracowanie: dr Michał Zając, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii, Uniwersytet Warszawski
(Pełna lista książek rekomendowanych do wykorzystania w projekcie jest dostępna do pobrania tutaj.)