Para-Buch! Książki o pociągach w Ożarowie Mazowieckim

W ramach projektu „Para – buch! Książka w ruch!” w Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim – Filii w Święcicach odbyły się zajęcia dla dzieci poświęcone transportowi kolejowemu. Rozpoczęliśmy od wspólnego przeglądania pięknie wydanych książek popularnonaukowych dla dzieci o pociągach i kolejnictwie np. „Wielka księga pociągów”, „Opowiem Ci mamo, co robią pociągi”, „Pojazdy dawniej i dziś” , „Ludzie i pojazdy” i innych.

Gościem specjalnym spotkania był miłośnik i znawca kolei – pan Szymon Jaworski, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej pasji. Jej początki sięgają czasu, kiedy jako kilkuletni chłopiec wychodził w pobliże przebiegającej niedaleko jego domu linii kolejowej i obserwował przejeżdżające pociągi wyobrażając sobie, skąd i dokąd jadą, kto i w jakim celu nimi podróżuje.

Pan Szymon przedstawił nam prezentację o historii kolei. Rozpoczął od lokomotywy o napędzie parowym. To od niej rozpoczął się szybki rozwój transportu kolejowego. Przy tej okazji przypomnieliśmy sobie wiersz Julian Tuwima „Lokomotywa”, który powstał w wyniku fascynacji autora tym cudem techniki. Obejrzeliśmy też krótki film z „Parady parowozów” – imprezy organizowanej corocznie w Wolsztynie, przyciągającej tysiące miłośników kolei z całej Europy.

W dalszym ciągu prezentacji oglądaliśmy stosowane współcześnie lokomotywy spalinowe i te bardziej ekologiczne – elektryczne. Widzieliśmy także relację z próby bicia rekordu szybkości przez pociąg Pendolino. Nasz gość pokazywał pociągi towarowe przystosowane do przewozu różnych surowców i produktów, pociągi osobowe z ich czasami niezwykłym wyposażeniem, piękne architektonicznie dworce kolejowe. Mówił o przebiegu różnych linii kolejowych i pracy kolejarzy. Przytaczał liczne ciekawostki związane z koleją.

Dzieci były bardzo zainteresowane poruszanymi tematami. Aktywnie uczestniczyły w zajęciach, opowiadały o swoich podróżach pociągiem, zadawały pytania. Na koniec wszystkie pozowały do zdjęć w kolejarskiej czapce.

Oprac. Teresa Sakowska