W tym materiale podajemy przykład gier i zabaw do przeprowadzenia na spotkaniu wokół książki Eric Carle’a „Bardzo głodna gąsienica”.
Bardzo głodna gąsienica
Autor: Eric Carle
Wiek: 0-3 lata
POMYSŁY
Nazwa pomysłu: GĄSIENICOWE KORALE
Grupa wiekowa: 3+
Co jest potrzebne?
- makaron rurki pomalowany farbkami na zielono,
- czerwone kółeczka z otworami w środku (z 1 kółka robimy głowę gąsienicy),
- sznurek.
Opis:
Dzieci nawlekają na sznurek kolejno: kółko, makaron, kółko, makaron…, aż wyjdzie im gąsienica. Można na końcu związać końcówki sznurka.
Nazwa pomysłu: KAMYKOWA GĄSIENICA
Grupa wiekowa: 3+
Co jest potrzebne?
- ozdobne kamyki,
- kolorowe zakrętki od napojów,
- oczka do naklejania,
- drewniane szczypce.
Opis:
Podczas zajęć dzieci układają gąsienicę z kamyków, zakrętek od napojów, oczek, ew. innych elementów dekoracyjnych za pomocą szczypców.
Nazwa pomysłu: GĄSIENICOWE PRACE PLASTYCZNE
Grupa wiekowa: 3+
Co jest potrzebne?
- kolorowe wyciory
- kolorowe patyczki do lodów,
- puchowe kuleczki (dostępne w sklepach z artykułami biurowymi, kreatywnymi),
- kolorowa plastelina,
- oczka plastikowe do naklejania.
Opis:
Z dostępnych materiałów uczestnicy zajęć wykonują gąsienice.
Nazwa pomysłu: SPRYTNE RĄCZKI
Grupa wiekowa: 2+
Co jest potrzebne?
- kartony do pizzy,
- czerwone i zielone kartki,
- puchowe kuleczki,
- nożyce lub nożyk do cięcia kartonu,
- klej.
Opis:
Na kartonie do pizzy wycinamy dziurki i przyklejamy elementy gąsienicy. Następnie dzieci przepychają paluszkami kuleczki przez zrobione otworki.
Nazwa pomysłu: MOTYLKOWE DOMINO
Grupa wiekowa: 5+
Co jest potrzebne?
- motylki wydrukowane i naklejone na kartoniki (każdy kartonik podzielony jest na dwa kwadratowe pola z obrazkami – mogą to być pary tych samych motyli lub po jednym motylku z różnego gatunku, tak aby można było zagrać w domino),
- dla starszej grupy: czasomierz (może być dzwoneczek z gry lub miarka 5-sekundowa z gry planszowej „5 Sekund”).
Opis:
Najpierw kładziemy kartoniki na podłodze lub na planszy obrazkami do dołu. Gra polega na dokładaniu kartoników jeden do drugiego, tak aby stykały się takimi samymi obrazkami motyli. Kartoniki dokłada się tylko do obu końców układanki! Przed grą uczestnicy losują po 4 kartoniki leżące obrazkami do spodu. Pozostałe kartoniki rozkładamy obok (odwrócone). Pierwszy gracz wykłada dowolny kartonik z motylami. Następny dokłada pasujący element. Jeśli nie posiada odpowiedniego obrazka, dobiera następny kartonik spoza swojej puli kartoników. Jeżeli gracz ma szczęście i kartonik pasuje, dokłada go. Jeśli nie, zatrzymuje. Koniec gry następuje wtedy, gdy kartoniki z puli skończą się, zaś jeden z graczy wyłoży swoje. Jeśli prowadzimy zajęcia ze starszą grupą, możemy wprowadzić czasomierz. Zawodnik ma 2×5 sekund, żeby zrobić ruch i dołożyć kartonik. Liczy się refleks.
Nazwa pomysłu: SKRZYDLATE MEMORY
Grupa wiekowa: 4+
Co jest potrzebne?
- kartki A4 białe,
- drukarka,
- nożyce.
Opis:
Zabawa w memory to zabawa ćwicząca pamięć i spostrzegawczość. Należy wydrukować kartki z parami motyli, a następnie pociąć je na kartoniki i odwrócić obrazkami do dołu. Każde dziecko losuje 2 kartoniki i obserwuje grających, jakie odkrywają obrazki. Gracz, który odgadnie parę zabiera ją do siebie. Zadaniem graczy jest znaleźć jak najwięcej par motyli. Gotowe ilustracje motyli można pobrać ze strony Pixabay: https://pixabay.com/pl/vectors/search/motyle/.
Autorka opisów i zdjęć: Joanna Miter-Cena