W tym materiale podajemy przykład gier i zabaw do przeprowadzenia na spotkaniu wokół książki Agnieszki Sowińskiej „Przekroje: owoce i warzywa”
.
Przekroje: owoce i warzywa
Autorka: Agnieszka Sowińska
Ilustracje: Agnieszka Sowińska
Wiek: 0-6 lat
POMYSŁY
Nazwa pomysłu: OWOCOWE I WARZYWNE ZAGADKI
Grupa wiekowa: 3+
Co jest potrzebne?
- kolorowe obrazki wyciętych owoców i warzyw,
- pakiet zagadek.
Opis:
Dzieci siadają w kole, a my rozkładamy na środku różne obrazki przedstawiające owoce i warzywa. Dzieci odgadują zagadki. Dziecko, które zgadnie, zabiera obrazek. Gramy dotąd, aż wszystkie obrazki zostaną zabrane.
Nazwa pomysłu: KUBKI SMAKOWE
Grupa wiekowa: 5+
Co jest potrzebne?
- różne świeże owoce i warzywa,
- chusta do zasłonięcia oczu.
Opis:
Zasłaniamy dziecku oczy chustą i podajemy po kawałku jakiegoś owocu lub warzywa, a ono zgaduje, co to może być. Dziecko opisuje smaki, które czuje przy jedzeniu. Jest to też punkt wyjścia do rozmowy o języku i kubkach smakowych, które są na nim rozmieszczone i pozwalają rozpoznawać smaki.
UWAGA: Bardzo istotne przy tej zabawie jest zwrócenie uwagi na ewentualne alergie – należy upewnić się, że dzieci nie są na żadne z wykorzystywany potraw uczulone. Ważne jest także zachowanie zasad higieny podczas przygotowywania owoców i warzyw do testowania przez dzieci.
Nazwa pomysłu: WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI
Grupa wiekowa: 5+
Co jest potrzebne?
- umyte owoce i warzywa,
- nożyki plastikowe,
- deski do krojenia,
- fartuszki.
Opis:
Możemy zaprosić dzieci do wspólnego krojenia owoców i warzyw, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny. Dzieci obserwują, dotykają i wąchają krojone owoce i warzywa, a także nazywają je. Sprawdzają, jak owoce są zbudowane w środku. Jeśli mamy dostęp tyle owoców i warzyw, starczyło po jednej sztuce dla każdego dziecka, możemy zrobić wspólnie sałatkę.
Nazwa pomysłu: MALI OBSERWATORZY
Grupa wiekowa: 4+
Co jest potrzebne?
- owoce i warzywa,
- woreczki strunowe,
- nóż.
Opis:
Do woreczków strunowych wkładamy pokrojone plasterki owoców i warzyw. Dzieci dotykają, nazywają i opisują rozpoznane owoce i warzywa (jak wyglądają w środku, jakie mają kolory, jak pachną i smakują). Otwieramy woreczek i wraz z dziećmi wąchamy pokrojone owoce i warzywa. woreczek i powąchać, jak pachną. Omawiamy też budowę owocu – opowiadamy o skórce, miąższu, pestce, ogonku itp., a także jakie witaminy są zawarte w poszczególnych owocach i warzywach.
Nazwa pomysłu: OPERACJA „JABŁKO”
Grupa wiekowa: 4+
Co jest potrzebne?
- umyte jabłka (po 1 dla każdego dziecka),
- noże plastikowe,
- deski do krojenia,
- fartuszki.
Opis:
Każde dziecko kroi swoje jabłko (pamiętamy o zasadach bezpieczeństwa i higieny!). Wspólnie nazywamy części jabłka: ogonek, pestki, skórka, miąższ, gniazdo nasienne.
Nazwa pomysłu: OWOCOWA ZABAWA
Grupa wiekowa: 3+
Co jest potrzebne?
- owoce i warzywa,
- woreczki strunowe,
- klamerki,
- naklejki piankowe przedstawiające owoce i warzywa (do nabycia w sklepach z art. biurowymi i kreatywnymi).
Opis:
Przygotowujemy owoce i warzywa, kroimy i wkładamy do woreczków strunowych. Dzieci losują z woreczka klamerki z obrazkami owoców i warzyw. Zadaniem uczestników zajęć jest doczepienie klamerek z obrazkami do odpowiadających im owoców i warzyw.
Nazwa pomysłu: WITAMINOWE ABC
Grupa wiekowa: 7+
Co jest potrzebne?
- owoce i warzywa wymienione w książce,
- ksero fragmentów książki dotyczących wybranych owoców i warzyw,
- wykałaczki,
- karteczki z symbolami witamin.
Opis:
Jest to propozycja dla starszych dzieci (lub młodszych, lecz potrafiących już czytać). Dzielimy dzieci na zespoły. Każdy zespół otrzymuje porcję owoców i warzyw na talerzu, skserowane fragmenty książki dotyczące tych warzyw lub owoców oraz wykałaczki z doczepionymi „chorągiewkami” (karteczkami z symbolami czy nazwami witamin). Zadaniem zespołów jest odnalezienie w książce informacji, jakie witaminy zawierają te warzywa i owoce oraz oznaczenie ich wykałaczkami.
Nazwa pomysłu: JABŁKOWY LABIRYNT
Grupa wiekowa: 5+
Co jest potrzebne?
- kartki białe A4,
- wydrukowany obrazek przedstawiajacy labirynt z jabłka,
- kredki.
Opis:
Dzieci lubią zadania typu „znajdź wyjście z labiryntu” i takie ćwiczenie może być ciekawym elementem zajęć także dotyczących owoców. Labirynt można stworzyć samemu lub skorzystać z gotowej ilustracji dostępnej w serwisie Pixabay. W jednym z tuneli w labiryncie jabłka dzieci mogą umieścić narysowanego przez siebie robaczka, następnie znaleźć mu wyjście z labiryntu.
Źródło: Pixabay
Nazwa pomysłu: DOTKNIJ, OPISZ, ZGADNIJ!
Grupa wiekowa: 5+
Co jest potrzebne?
- pudło z kartowu,
- owoce i warzywa,
- nożyk.
Opis:
Propozycja zabawy sensorycznej. W pudle kartonowym wycinamy dwa otwory na dłonie, a z przeciwnej strony odcinamy jedną ze ścian pudła. Wkładamy do niego po kolei różne owoce i warzywa. Dzieci kolejno podchodzą do pudła i (nie widząc, co znajduje się w środku) próbują odgadnąć, co to jest. Dziecko, dotykając, opisuje swoje wrażenia, np. czy owoc jest duży, miękki, jaki jest w dotyku, jaki ma kształt itp. Pozostałe dzieci w grupie siedzą naprzeciwko, obserwują i nie podpowiadają zgadującemu.
Autorka opisów i zdjęć: Joanna Miter-Cena