Spotkania z rodzicami i dziećmi w bibliotece w Aleksandrowie

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie realizacja projektu „Para buch! Książka w ruch” rozpoczęła się od cyklu spotkań z rodzicami i dziećmi. Uczestniczyło w nich 120 rodziców i 140 dzieci. Biblioteka zaprosiła do współpracy Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie i Szkołę Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. Dzięki temu udało nam się zaprosić tak wielu uczestników.

Zaczęliśmy od spotkań z rodzicami gdyż zależało nam na: przekonaniu ich, że warto spędzać wspólnie czas z dziećmi wykorzystując do tego książkę, pokazaniu, jak duży jest wybór i jak świetne są obecnie książki popularnonaukowe dla najmłodszych oraz zachęceniu do systematycznego korzystania ze zbiorów biblioteki. Hurra, udało się!

Spotkanie rozpoczynało się od podziału na oddzielne zajęcia dla rodziców i dzieci. W pierwszej części dzieci oglądały książki czy korzystały z Kącika Malucha. Rodzice natomiast poznawali projekt, otrzymywali ulotki, dyskutowali, dlaczego tak ważne jest głośne czytanie najmłodszym, oglądali książki popularnonaukowe i brali aktywny udział w zabawach integracyjnych.

Część druga spotkania była wspólna. Dorośli czytali dzieciom książkę „Teoria pana Alberta” Anny Czerwińskiej-Rydel. Była ona rewelacyjnym pretekstem do rozmowy – oczywiście o Albercie Einsteinie – ale również o kreatywnym myśleniu czy nauce. Na zakończenie maluchy wypożyczały sobie wybrane pozycje.

Staraliśmy się, jako organizatorzy, aby profesjonalnie ale również inspirująco i z nutą zabawy zaciekawić rodziców oraz maluchy książkami pomagającym zrozumieć otaczający nas świat.

Projekt przynosi pierwsze efekty. Obserwujemy je, ciesząc się z tego, że rodzice częściej odwiedzają bibliotekę ze swoimi dziećmi oraz z tego, że wzrosło zainteresowanie książkami dla najmłodszych z różnych dziedzin wiedzy.

Do pobrania:

Scenariusz spotkania „Nauka w książce dla malucha”

Relacja: Justyna Bździuch – Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie