Warsztaty naukowe o drzewach w Bibliotece Publicznej Gminy Pomiechówek

We wtorek 4 lutego 2020 zaprosiliśmy klasę I d (16 uczniów) ze Szkoły Podstawowej w Pomiechówku do wzięcia udziału w warsztatach przeprowadzonych w ramach projektu “Para-buch! Książka w ruch!”.

Tematem przewodnim spotkania była książka Piotra Sochy „Drzewa”. Zajęcia poprowadziła wolontariuszka Pani Anna Tomaniak, która pracuje na co dzień w Parku Dolina Wkry w Pomiechówku, gdzie prowadzi warsztaty przyrodnicze. Dzieci wysłuchały głośno czytanych fragmentów książki. Następnie dowiedziały się, w jaki sposób drzewo się odżywia, co to jest fotosynteza, oraz jak drzewa „podróżują” czyli rozmnażają się. Oglądały liście i rozpoznawały po nich różne rodzaje drzew. Pani Ania pokazała, co można pozyskać z drzew – syrop klonowy, sok z brzozy i czarnego bzu, miód, suszone kwiaty akacji oraz ksylitol.

Kolejnym punktem warsztatów były drzewa przedstawione w bajkach i filmach – jak się okazało, dzieci znały już kilka z tych tytułów. Na koniec spotkania dzieci ozdobiły magnesy z plastrów brzozy i zabrały je ze sobą na pamiątkę.