„Dinozaury bawią nas” – spotkanie w bibliotece w Złoczewie

12 lutego br. w czytelni Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Złoczewie w ramach projektu „Para buch – książka w ruch!”spotkanie spotkanie „Dinozaury bawią nas”. Tematyka spotkania nawiązywała do książki „Zwierzęta, które zniknęły”.

Słuchając informacji zawartych w encyklopediach i książkach tematycznych dzieci odkrywały świat sprzed 234 milionów lat, gdy mieszkańcami naszej planety były dinozaury. Uczestnicy projektu z zainteresowaniem wysłuchali informacji dotyczących wyglądu, środowiska życia i charakterystycznych cech prehistorycznych gadów. Dzieci dowiedziały się, że dinozaury żyły na lądzie, w wodzie i w powietrzu. Poznały sposób ich rozmnażania się przez wykluwanie się z jajek oraz prawdopodobne przyczyny ich wyginięcia.

Podczas rozmów i ćwiczeń rozwijających kompetencje językowe, dzieci wypowiadały się na temat życia dinozaurów oraz ich wyglądu, do czego wykorzystywały figurki przyniesione z domów. Rozwiązując łamigłówki, rebusy poznawały kolejne nazwy dinozaurów. Potrafiły nazwać mięsożernego tyranozaura, roślinożernego stegozaura, trójrogiego triceratopsa, pływającego diplodoka i latającego pterodaktyla.

W czasie spotkania dzieci ćwiczyły też sprawność manualną. Wykonały maski z wizerunkiem dinozaura kolorując je według własnego pomysłu oraz układały puzzle. Nie zabrakło również głośnego czytania bajek o dinozaurach. Przygotowana wystawka książek o zwierzętach prehistorycznych miała na celu zachęcenie dzieci do sięgania po książki popularnonaukowe oraz rozwijanie zainteresowań młodszych dzieci.
Spotkanie przygotowały i przeprowadziły bibliotekarki złoczewskiej książnicy.